Także czasowe wykonywanie pracy szczególnej jest objęte składkami
Żaden przepis ustawy o emeryturach pomostowych nie wprowadza minimalnego okresu świadczenia pracy szczególnej warunkującego powstanie obowiązku naliczania składek na FEP za daną osobę.
∑ W roku ubiegłym kierowca samochodu osobowego był kilkakrotnie przesuwany na stanowisko kierowcy karetki pogotowia. Ponieważ były to kilkunastodniowe zastępstwa, nie opłacaliśmy za niego składek na Fundusz Emerytur Pomostowych ani nie wykazaliśmy go na druku ZUS ZSWA. Co powinniśmy zrobić, żeby skorygować te błędy? – pyta czytelnik.
Pracodawca powinien złożyć korektę deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA za wszystkie miesiące, w których istniał obowiązek opłacenia składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) za tę osobę, ustalić i opłacić zaległe składki, a także uzupełnić zgłoszenie brakujące ZUS ZSWA.
Brak odstępstw
Pracownik był przesuwany na kilkunastodniowe okresy do pracy na stanowisko kierowcy karetki pogotowia. Ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 1340) prace kierowców pojazdów uprzywilejowanych, a takim pojazdem jest karetka pogotowia, uznaje za prace o szczególnym charakterze. Z kolei art. 35 tej ustawy wskazuje, że:
1.
7
składki na FEP opłaca się za pracownika, który łącznie spełnia następujące warunki:
∑ urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
∑ wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta